Somekuva

KAUSIKONSERTTI 8: BEETHOVEN & JUHO POHJONEN

Torstai 10.12.2026 klo 18 Konserttisali

Osta liputVaraa tarjoilu
Facebook Twitter

Klo 17.30 Valohalli
KONSERTTIETKOT

Kuopion kaupunginorkesteri
Jessica Cottis, kapellimestari
Juho Pohjonen, piano

Ludwig van Beethoven: Fidelio-alkusoitto op. 72
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 1 C-duuri op. 15
Ralph Vaughan Williams: Sinfonia nro 5 D-duuri

”On aina suuri ilo tehdä musiikkia Kuopion kaupunginorkesterin kanssa. Odotan innolla paluuta johtamaan kahta teosta, joita vuosisata niiden välillä erottavasta ajasta huolimatta yhdistää optimismi ja uudistumisen tunne. Beethovenin pianokonsertto nro 1 on täynnä elinvoimaa, nuoruuden intoa ja nokkeluutta. Silti sen pohdiskelevammissa jaksoissa kuulemme Beethovenin jo varhain rohkean harmonisen mielikuvituksen sekä hetkiä, joissa on valtavasti mysteeriä ja syvyyttä. Tämä sisäisen pohdinnan sävy jatkuu Vaughan Williamsin viidenteen sinfoniaan, joka on suuren rauhan ja toivon mestariteos. Se on kirjoitettu toisen maailmansodan vaikeina aikoina, ja se kuuluu säveltäjän kaikkein ylevimpiin ja kauneimpiin teoksiin. Tämä on musiikkia, joka kohottaa ja tuo valoa sydämiimme!”
Jessica Cottis

Beethovenin ainoan oopperan, Fidelion alkusoitto tiivistää oopperan keskeiset teemat – vapauden, rohkeuden ja toivon – ja rakentaa musiikillisen kaaren, joka kasvaa lempeästä alusta kohti sankarillista loistoa.

 ”Beethovenin ensimmäinen pianokonsertto on yksi säveltäjän hyväntuulisimmista teoksista. Sen energinen avausosa on suorastaan hengästyttävän kekseliäs, ja solistina siinä pääseekin leikittelemään jatkuvasti uusilla musiikillisilla ideoilla. Tätä seuraava Largo tarjoaa ajattoman ja syvän lyyrisen suvantovaiheen, kunnes teoksen huipentaa vastustamattoman rytmikäs, kujeileva ja vauhdikas finaali.”
Juho Pohjonen

Vaughan Williamsin 5. sinfonia on yksi 1900-luvun orkesterimusiikin valoisimmista ja lohdullisimmista teoksista. Sodan varjossa syntynyt sinfonia huokuu kuitenkin rauhaa, lempeää voimaa ja syvää hengellisyyttä. Säveltäjä työsti samaan aikaan suurta näyttämöteostaan The Pilgrim’s Progress, ja sinfonian monet teemat ja tunnelmat kumpuavat tästä pitkäaikaisesta projektista. Teoksessa kuuluu hengellinen pohdinta, vaeltamisen ja etsimisen tuntu sekä syvä, lohduttava humanismi. Vaughan Williamsin viides onkin nähty eräänlaisena vastavoimana sodan kaoottisuudelle. Teos on kuin hiljainen rukous – puhdistava ja syvästi inhimillinen – ja se on vakiinnuttanut paikkansa yhtenä säveltäjän rakastetuimmista sinfonioista.

Kesto noin 1h 45 min., sisältäen väliajan.

Konsertti sisältyy Kausikorttiin ja Minisarjaan 2.

Järj. Kuopion kaupunginorkesteri
Liput: 34,60 € / 28,10 € eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 10,60 € lapset alle 16v ja opiskelijat

KAUSIKORTTI
Suuren nautiskelijan sinfoninen syksy

Sisältää 8 kausikonserttia:
10.9. – 1.10. – 8.10. – 22.10. – 29.10. – 26.11. – 3.12. – 10.12.

Early Bird -hinta 200 / 160 € eläkeläiset
Myynti: 16.4. – 28.5.
OSTA

Normaali hinta 220 / 179 € eläkeläiset
Myynti: 29.5. – 10.9.

MINISARJA 2
Musiikkitreffit noin kerran kuussa, kokeile ja ihastu

Minisarja 2
Sisältää 4 kausikonserttia:
1.10. – 22.10. – 26.11. – 10.12.

Early Bird -hinta 110 / 90 € eläkeläiset
Myynti: 16.4. – 28.5.
OSTA

Normaali hinta 120 / 95 € eläkeläiset
Myynti: 29.5. – 1.10.

 

SAMANTYYLISIÄ TAPAHTUMIA

 
»
«